یک کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: توان و امکان اروپایی در حد انتظار ایران نیست، علاوه بر این چون برجام تصمیم حیثیتی و بین‌المللی برای آن‌ها است هیچ وقت حاضر نمی‌شوند که بگویند در این زمینه شکست خورده‌اند.

یوسف مولایی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران اظهار کرد: به نظر می‌رسد در شرایط فعلی ایران و آمریکا در حال زورآزمایی و طناب‌کشی هستند و ایران هر از چند گاهی از اروپا در خواست می‌کند تا به سمت ایران گرایش داشته باشد اما در واقع اروپایی‌ها بنایی ندارند به طور جدی وارد شوند، البته در حد توانی که داشته‌اند اقدام لازم را انجام داده‌اند بیش از این هم توانایی خاصی ندراند.

وی تصریح کرد: فشار به اروپا مشکل ایران را حل نمی کند، ایران باید به طور اساسی برای حل این معضل که یک طرف آن آمریکا است، به زور آزمایی خود ادامه دهد.

این استاد دانشگاه همچنین بیان کرد: ایران کاری که می‌توانسته انجام دهد را در قالب کاهش تعهدات در چارچوب برجام اعلام کرده و از این طریق می‌خواهد به اروپایی‌ها هم فشار آورد تا جدی‌تر وارد عمل شوند، اما اروپایی‌ها هم از طرف آمریکا و هم از طرف ایران تحت فشار قرار گرفته‌اند.

مولایی در ادامه اظهار کرد: به نظر می رسد اگر وضعیت به همین روال ادامه یابد و ایران براساس برجام تعهدات خود را کاهش دهد، احتمالا برجام از حیز انتفاع خارج شده و خاصیتش را از دست می‌دهد.

این کارشناس حقوق بین‌الملل با تاکید بر این که اقدامات اروپایی‌ها در حد انتظار ایران نیست، گفت: ایران بیش از این‌ها از اروپایی‌ها اننظار دارد اما امکانات و توان آن‌ها در حد انتظار ایران نیست و ممکن است این مساله به بن بست بینجامد.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی اروپایی‌ها باید شکست را بپذیرند که آن‌ها هم نمی‌خواهند زیرا این تصمیم برای آن ها ابعاد بین‌المللی، حیثیتی و حاکمیتی دارد و باید جلوی آمریکا پای آن بایستند که این کار هم برایشان سخت است.

انتهای پیام